The Anti-Cairo

Anti-Káhira

Egyptský vojenský režim buduje v púšti nové hlavné mesto, v ktorom bude „Ľudové námestie“ bledým tieňom námestia Tahrir.

Nové hlavné mesto Egypta nemá obyvateľov. Nemá miestny zdroj vody. Práve stratila významného vývojára, čínsku štátnu spoločnosť, ktorá súhlasila s výstavbou prvej fázy. Dalo by sa povedať, že plánované mesto v púšti 45 kilometrov východne od Káhiry nemá dôvod na existenciu. Urban Plánovač David Sims povedal pre Wall Street Journal: „Egypt potrebuje nové hlavné mesto ako dieru v hlave.“

Projekt si želá, aby o ňom hovoril prezident. Päť miliónov obyvateľov. Zábavný park „štyrikrát väčší ako Disneyland“. Sedem stoviek nemocníc a kliník, 1200 mešít a kostolov, 40 000 hotelových izieb, 2 000 škôl - taký veľký. Áno, a tiež rýchlo. V marci 2015 egyptský prezident Abdel-Fattah al-Sisi, ktorý stál s emirátom Dubaj vedľa modelu nového mesta, vyhlásil, že výstavba bude pokračovať okamžite. "O čom to hovoríš, desať rokov?" Obrátil sa k ministrovi bývania. "Myslím to vážne. Takto nepracujeme. Nie desať rokov, nie sedem rokov. V žiadnom prípade."

Egypt by nebol prvou krajinou, ktorá presunula svoju vládu - parlament, predsedníctvo, ministerstvá a veľvyslanectvá - do hlavného mesta postaveného úplne od nuly, ale ako prvá utratí 45 miliárd dolárov, zatiaľ čo v krajine vypuknú nepokoje. ulíc. A to sú len náklady na prvú fázu. Väčší plán je natoľko výstredný, že sa zdá fantastický: luxusný vývoj mrakodrapov a umelých jazier, ktorý sa obracia chrbtom káhire a delte Nílu.

Projekt naštartoval minulý rok na jeseň, keď sa zapojili dve čínske štátne spoločnosti, aby nahradili vývojárov spoločnosti Emirati, ktorí odstúpili pred rokom. Teraz jedna z čínskych obchodov prepadla, čo znamená, že finančné riziko pripadá egyptskej vláde a miestnym dodávateľom. Je to veľká záťaž pre krajinu na pokraji hospodárskeho kolapsu, ktorý je podporený zahraničnou pomocou zo štátov Perzského zálivu a prísnymi pôžičkami od Medzinárodného menového fondu. A predsa plány na nové hlavné mesto napredujú, zahalené bombardovaním a neistotou. Televízne správy ukazujú, že potrubie bolo položené, zem sa pohla, bytové domy stúpali na veternej púšti. Ministerstvo bývania tvrdí, že viac ako 17 000 jednotiek je takmer hotových a predaj sa začne budúci mesiac.

V priebehu výstavby zostávajú základné otázky nezodpovedané. Čo bude potrebné na prečerpanie vzácnej vody na pustú plošinu a kto bude znášať náklady? Kto presvedčí desiatky tisíc úradníkov, aby sa presťahovali? Prečo sa ponáhľať vybudovať nové mesto, keď Egypt čelí bezprostrednejším výzvam, ako je hospodárska úspornosť a terorizmus? Predovšetkým prečo toto odhodlanie odvrátiť sa od živého kultúrneho centra v srdci arabského sveta? Pred šiestimi rokmi boli davy tohto mesta, keď sa vydali do ulíc, aby požadovali zmenu, najväčšie a najhlasnejšie v regióne. Preto teraz Egypťania generáli snívajú o ovládnutí Káhiry z diaľky?

Desert Obsession

Oficiálna línia je, že pohyb kapitálu bude zmierniť dopravné zápchy v historickom centre - akoby jediným problémom bol počet ľudí, nie nespravodlivé rozdelenie zdrojov alebo zanedbanie verejného priestoru. Greater Cairo je energetická, ale nefunkčná megalopolis s 20 miliónmi ľudí, ktorý trpí drvivou premávkou, tragickým znečistením a vážnym vodným stresom. Po celé desaťročia sa projektanti pokúšali decentralizovať región a stavať satelitné mestá, ktoré sa špecializujú na vysokoškolské vzdelávanie, výrobu alebo luxusné bývanie, namiesto toho, aby sa venovali problémom v mestskom jadre.

Neoficiálna pravda je, že vláda považuje za ľahšie financovať bilaterálny rozvoj a podporovať špekulácie s nehnuteľnosťami v púšti, ako investovať do infraštruktúry, ktorá by slúžila mestskej väčšine. Neustále sa plánuje výstavba nových liniek metra alebo rozširovanie služieb do neoficiálnych štvrtí mesta, ašwaiyat, v ktorom žije viac ako polovica obyvateľstva, v pevne zabalených tehlových budovách oddelených špinou. Namiesto toho existujú PowerPoint prezentácie priestranných, zelených „moderných“ štvrtí, z ktorých boli všetky problémy s riadením v Káhire - a väčšina jej obyvateľov - očistené.

Nové hlavné mesto je iste predmetom propagandy prezidenta a jeho režimu. Sisi vládol v krajine od roku 2014, keď viedol štátny prevrat, ktorý zvrhol prezidenta Mohameda Morsiho, vodcu moslimského bratstva, ktorý bol tesne zvolený po veľkolepom povstaní, ktoré ukončilo tridsaťročnú vládu Muhammada Hosniho El Sayeda Mubaraka. Odvtedy Sisi predsedal najhoršej vlne represií v modernej histórii Egypta: zabití demonštranti, prenasledovaní novinári a tisíce politických nepriateľov uväznili, zmizli alebo mučili. Napriek tomu sa prezentuje ako spasiteľ, ktorý zachránil krajinu pred politickým chaosom, islamizmom a zahraničným vniknutím. Dáva prednosť mega projektom, ako je rozšírenie Suezského prieplavu, ktoré vytvárajú pochybné ekonomické výnosy, ale vytvárajú veľkú prehliadku.

Nové hlavné mesto však nie je iba nacionalistickou projekciou. Egyptskí vodcovia už dlho tvrdohlavú fantáziu púšte vnímajú ako „nápravu každého problému, skutočného alebo predstaveného“. Sims podráždene vysvetľuje oficiálnu posadnutosť „regeneráciou“ vyprahnutých krajín mimo údolia Nílu. Od roku 1976 orgány založili 21 nových púštnych miest s kombinovanou cieľovou populáciou 20 miliónov obyvateľov. (Nové hlavné mesto by z neho urobilo 25 miliónov.) Do roku 2006 tieto „nové mestské spoločenstvá“ prilákali menej ako milión ľudí, väčšinou v oblastiach blízko centra Káhiry. Ukazuje sa, že len málo Egypťanov je ochotných vzdať sa sociálnych sietí, pracovných miest a tranzitu v centre mesta.

Tento neúspešne sotva prepadlo nadšenie pre stavbu nových miest v púšti, ktoré tvoria 96 percent rozlohy Egypta, takmer všetko, čo vlastní štát a armáda. Ako vysvetľuje Sims, elity vidia púšť ako tabulovú rasa, kde môžu budovať moderné, usporiadané, bohaté mestá a vytvárať zisk, keď sú na tom. Jeden bývalý predseda vlády nariekal nad tendenciou vlády vidieť púšť ako basbousa, sladký krupicový koláč, ktorý sa rozdáva v plátkoch.

Popri mestách plánovaných vládou sa predávajú obrovské štrbiny púštnych pozemkov - v niektorých prípadoch prakticky rozdaných - súkromným vývojárom, ktorí stavajú bránové obvody s menami ako Utopia, Dreamland, Belle Ville, Hyde Park, El Rehab („Spacious“ ”) Mesto a Palm Hills. Billboardy pozdĺž diaľnic v centre Káhiry zobrazujú usmievajúce sa (niekedy zahraničné) rodiny, ktoré sa potulujú po trávnatých svahoch - víziu prímestského života, ktorá je pre väčšinu Kairejcov sotva rozpoznateľná. Pred rokmi bola nad rozpadnutou budovou v centre mesta nápis, ktorý jednoducho povedal: „Prečo ste tu?“ Samozrejme, iba bohatá menšina má na výber byť kdekoľvek inde.

Nové hlavné mesto je teda súčasťou nacionalistického symbolu, súčasťou projektu rekultivácie púští a súčasťou prímestskej fantázie. Po viac ako roku známom ako „Nové administratívne hlavné mesto“ má vývoj konečne meno Wedian, ktoré mu udelilo konzorcium významných architektonických a strojárskych firiem, ktoré sa objavili ako jeho budúci návrhári. Wedian je množné číslo arabčiny vádí , malé púštne údolie, ktoré zhromažďuje vodu počas krátkeho obdobia dažďov. Voda tu však bude stálym znakom. Plánovaným mestom prechádza umelá rieka ohraničená rozsiahlymi parkmi. Trinásť okresov známych ako svadobný štát, z ktorých každý sa sústreďuje na svoj menší menší zelený priestor, je vymedzených podľa funkcie: vedomostná wadi pre univerzitu, justícia wadi s súdnymi budovami, kultúra a umenie wadi atď. Plán si vyžaduje veľké otvorené priestranstvá, zeleň, oddelenie použitia a takmer úplnú závislosť od osobných automobilov. Inými slovami, je to opak tradičného mestského rozvoja v Egypte, ktorý je kompaktný, hustý a zmiešaný; prispôsobené klíme veľmi horúcich letných období a pieskových búrok; a sú navrhnuté tak, aby maximalizovali dopravné spojenia, sociálne kontakty a malé neformálne obchodné príležitosti.